Innovation

Jak vás znalosti o jazyku podvodníků mohou udržet v bezpečí v online světě

Hlavní ochranou před podvodníky na internetu je připravenost, předvídavost a nezbytná obezřetnost.

Woman on phone making payment

Díky ohromnému množství platforem a online tržišť, která si můžeme prohlížet a nakupovat na nich, máme svět plný možností na dosah ruky. Takový svět nám nabízí pohodlný a dostupný způsob, jak poznat své vášně, ať už jde o nakupování oblečení, hledání lístků na koncerty nebo zvolení té nejlepší nabídky, jak si užít den s rodinou. Vzhledem k tomu, že všichni trávíme hodně času online, je potřeba si uvědomit, co můžeme udělat pro to, abychom zůstali v bezpečí.

Z našeho průzkumu jsme zjistili, že více než třetina zákazníků nakupujících online (35 %) se stala terčem podvodu1, přičemž průměrný nakupující ve Spojeném království se stal vybraným cílem dvakrát týdně.2

Ve společnosti Visa jsme se zavázali vám pomáhat při placení tak, abyste veškeré transakce činili s důvěrou a zároveň vás chránit před podvodnými platbami na internetu. K tomu používáme několik vrstev zabezpečení, abychom zabránili podvodům, chráníme vaše data a případně vám pomáháme získat vaše peníze zpět, pokud někdo zneužije vaši kartu. Existují však také kroky, které můžete podniknout vy sami, abyste v online prostředí zůstali v bezpečí.

Spojili jsme se s výzkumníky z Aston Institute for Forensic Linguistics, abychom spustili „Fraudulese“ – tedy jazyk podvodu, který vám pomůže odhalit jasné známky nekalého jednání a vy tak budete moci v klidu nakupovat.

Zde je našich pět nejužitečnějších tipů, jak odhalit podvod:

  1. Zprávy s kontrolou pravopisu – jazyková nesrovnalost ve zprávě, kam řadíme gramatické chyby, uspořádání slov ve sdělení nebo rozdíly mezi jménem odesílatele a poskytnutým odkazem URL, může naznačovat, že se jedná o podvod. Pokud z ničeho nic obdržíte zprávu od společnosti nebo jednotlivce, buďte při kontrole ostražití.
  2. Buďte ostražití v případě naléhavých akcích – jazyk, který vás vybízí k naléhavému jednání, patří mezi běžnou taktiku používanou ve falešné komunikaci. Dávejte pozor na fráze jako „odešlete (…) sem“ nebo „klikněte (…) níže“ nebo na nedatované časové rámce jako „za 48 hodin“ nebo „do zítřejšího rána“. Vždy si vyhraďte čas a popřemýšlejte, zda je zpráva pravá. Pokud si myslíte, že jde o falešné sdělení, je důležité neklikat na žádné odkazy, aby nedošlo ke kompromitaci vašich osobních údajů.
  3. Dejte si pozor na podezřelé dotazy – podvodníci vás často lákají tím, že buď upozorní na nějaký problém (např. vás požádají o změnu objednávky), nebo vytvoří lákavou nabídku (např. vám sdělí, že jste něco vyhráli). Zaměřte se na své nedávné prodeje s touto organizací nebo jednotlivcem. Pokud vám záležitost, o jejíž vyřešení jde, nic neříká nebo nepoznáváte nabídku, na kterou máte reagovat, může jít o podvod. Jestliže si nejste jisti, neklikejte na žádné odkazy a žádným způsobem nekontaktujte odesílatele.
  4. Ujistěte se, že jde skutečně o osoby, za které se vydávají – podvodníci často vynakládají velké úsilí, aby vás přesvědčili o své důvěryhodnosti, přičemž někdy používají slova a fráze, které byste mohli najít v opravdové komunikaci. Může být náročné najít rozdíly, takže pokud si nejste jisti, můžete vyzkoušet jinou formu komunikace, než která byla použita k vašemu oslovení. Pokud například dostanete textovou zprávu s žádostí o bankovní údaje, zkuste odeslat e-mail nebo chatovat přímo se společností, abyste si ověřili, zda se jedná o skutečnou žádost.
  5. Ověřte si zprávu s někým, komu důvěřujete – skuteční lidé mohou skvěle rozumět jazyku a komunikaci v sociálních kontextech. Zní to možná jako samozřejmost, ale pokud si nejste jisti legitimitou zprávy, zkuste ji probrat s někým, komu důvěřujete. Možná, že tato vaše blízká osoba obdržela podobnou zprávu a mohla by vám poradit, jak nejlépe postupovat. Sdílení své zkušenosti může zabránit tomu, aby se obětí stal někdo jiný.

Jako síť pracující na ochraně plateb je Visa odhodlána bojovat proti podvodům tak, aby pomohla každému platit s důvěrou. Může se ale bohužel stát, že se něco pokazí, nicméně v takovém případě zásady nulové odpovědnosti společnosti Visa* (Zero Liability Policy) znamenají, že ve neponesete odpovědnost za neoprávněné nebo podvodné poplatky provedené na vašem účtu. Můžete tak nakupovat s důvěrou a s vědomím, že vám společnost Visa poskytuje ochranu před podvodnými platbami online. Chcete-li se dozvědět více o ochraně, kterou máte při platbách s Visa, klikněte sem.

O výzkumu

Analýza vědců z Astonského institutu forenzní lingvistiky byla provedena v období od 3. března 2022 do 23. března 2022. Analýza zahrnovala kvantitativní a kvalitativní analýzu 155 textů (5 891 slov) kvalifikovaných jako podvodná komunikace v podobě SMS zpráv, e-mailů a zpráv na sociálních sítích. Na okraj je třeba poznamenat, že tato analýza je založena výhradně na podvodné komunikaci, bez referenčního korpusu autentických, legitimních zpráv od organizací nebo jednotlivců, takže mnohé ze sledovaných znaků se mohou objevit i v pravé komunikaci.

1 Výzkum zadaný společností Visa a provedený společností Opinium na vzorku 2 001 dospělé populace Spojeného království reprezentativní na národní úrovni v období 1. - 4. února 2022.

2 Výzkum zadaný společností Visa a provedený společností Opinium s 2 000 celostátně reprezentativními dospělými občany Spojeného království v období od 18. března 2022 do 23. března 2022.

* Politika nulové odpovědnosti společnosti Visa se nevztahuje na některé transakce komerčními kartami a anonymními předplacenými kartami nebo na transakce, které nejsou zpracovávány společností Visa. Držitelé karet musí dbát na ochranu své karty a neprodleně informovat svou vydávající finanční instituci o jakémkoli neoprávněném použití. Podrobnější informace získáte u svého vydavatele.

Doporučení společnosti Visa uvedená v tomto dokumentu mají pouze informativní charakter a nelze na ně spoléhat jako na marketingové, právní, regulační nebo jiné poradenství. Veškerá doporučení by měla být nezávisle posouzena s ohledem na vaše konkrétní potřeby a veškeré platné zákony a předpisy. Společnost Visa neodpovídá za použití doporučení ani jiných informací, včetně chyb jakéhokoli druhu, obsažených v tomto dokumentu.

Tag: 1a Innovation (Topic)